Novina - pohled od nádraží
Kryštofovo údolí - ves v hlubokém údolí, založená r.1581. Pod vlakovým nádražím barokní kostel sv. Kryštofa z konce 17. století s dřevěnou zvonicí, barokní farou. V obci je plno roubených chalup. V bývalém hostinci U Clamova Švýcarska je stálá výstava betlémů.
Novina - v této vesničce je 29,5 metrů vysoký a 202 metrů dlouhý železniční kamenný viadukt se 14 oblouky z r.1900. Tunel nad osadou je 822 metrů dlouhý a mezi stanicí Karlov a Kžižany je 5 tunelů se 4 viadukty.
| ||
Před polovinou 16. století byla krajina dnešního Kryštofova Údolí oddělena od panství Lemberk a přenechána hraběti Mikulášovi II. z Donína na Grabštejně a později jeho synovi Kryštofovi z Donína. Tomu zřejmě Kryštofovo Údolí vděčí za své jméno. Jméno Kryštof vzniklo z řeckého výrazu Christoforos, jehož význam etymologie vykládá jako Kristonoš, neboli ten, kdo přenáší Krista. Jedna z verzí praví, že se muž zklamaný světem vydal hledat Krista. Jako přenašeč poutníků přes dravou řeku přenesl jednou také malého chlapce, ve kterém na druhém břehu poznal samotného Krista. Historický světec Kryštof zemřel mučednickou smrtí v Malé Asii. Mezi významné nositele tohoto jména v českých dějinách patří Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic. Tento spisovatel, hudebník, cestovatel a politik byl aktivním účastníkem povstání českých protestantských stavů. Po bělohorské prohře přišel za svůj protihabsburský postoj o život na Staroměstském náměstí. Druhým významným nositelem byl Kryštof Dienzenhofer, znamenitý barokní stavitel a architekt. Ten sice pocházel z Bavorska, ale v Praze se usadil a také pro ni vytvořil mnoho velmi hodnotných sakrálních staveb. Obec Kryštofovo údolí se nachází východně od Liberce, na říčce Rokytce. V minulosti bývalo starou uhlířskou a pašeráckou osadou, která byla údajně založena již v 16. století. Na různých místech obce jsou dodnes patrné stopy po hornické činnosti. Po vyčerpání zásob železných rud začali zdejší obyvatelé pracovat jako dřevaři a uhlíři a také v místních lomech na vápenec a břidlici. Pro svou polohu sloužila obec jako úkryt v době středověkých válek obyvatelům Chrastavy. Dříve se Kryštofovo údolí nazývalo Údolí sv. Kryštofa nebo Clamovo Švýcarsko. Kromě krásné okolní přírody láká obec i svými historickými památkami. Patří mezi ně kostel sv. Kryštofa, dřevěná zvonice a socha sv. Jana Nepomuckého na kamenném můstku přes Rokytku. Obzvláště velkým lákadlem je pak Muzeum betlémů. V obci je také přírodní koupaliště. Na obec Kryštofovo údolí navazuje osada Novina, která se táhne od mohutného železničního viaduktu vysoko do kopců téměř pod Malý Ještěd. Z Kryštofova údolí můžete podniknout romantický výlet vlakem do Liberce. Trasa vede dvěma tunely a přes několik viaduktů. |